Vodoléčba

Klikněte pro více informací Klikněte pro více informací Klikněte pro více informací Klikněte pro více informací
menu handle

Hilterapia

Hilterapia

Vodoléčba

Při vstupu do vodní lázně se uplatňují tepelné, mechanické a chemické vlivy. Tepelná energie vody je ve srovnání se vzduchem 23krát větší, proto voda daleko výrazněji ohřívá nebo ochlazuje tělesný povrch. Tělesná teplota je tedy ve vodě více ovlivněná okolím než na vzduchu. Vhodně zvolená teplota procedury ovlivňuje reakci cév, tlak krve, změny vegetativního systému, svalový tonus a úroveň metabolizmu tkání. Podle teploty aplikované vody rozeznáváme procedury:

Časté je také použití střídavých procedur, tedy střídavá aplikace termopozitivních a termonegativních podnětů během jedné procedury. Tyto procedury bývají označovány jako „cévní gymnastika“.

Z mechanických vlivů se využívá především účinků hydrostatického tlaku, hydrostatického vztlaku a odporu prostředí. Účinek hydrostatického tlaku na neuro-muskulární systém se projevuje zlepšením hybnosti, snížením pracovní výkonnosti, snížením svalového napětí a také snížením potřeby kyslíku. Dokázalo se, že hydrostatický tlak působí až na periost, tedy i na všechny krevní a lymfatické cévy a nejvíce na povrchové žíly. Hydrostatický tlak působí příznivě také na otoky. Hydrostatický vztlak ulehčuje pomalé pohyby, částečně eliminuje působení tíhové síly na segmenty. Odpor prostředí znesnadňuje rychlejší pohyby.

Kontaktujte nás »